Sveikatos priežiūros įstaigų administracijos darbuotojų ir medikų psichologinio smurto (įskaitant mobingą) atpažinimo ir kitų emocinių kompetencijų ugdymas
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo kodekso 30 straipsnio 4 dalimi, Profesinės rizikos vertinimo bendraisiais nuostatais, atsižvelgiant į Valstybinės darbo inspekcijos parengtas smurto ir priekabiavimo prevencijos politikos rengimo metodines rekomendacijas, VšĮ Kupiškio PASPC administracijos iniciatyva 2023-03-16 įstaigos dabuotojams organizuoti mokymai tema „Sveikatos priežiūros įstaigų administracijos darbuotojų ir medikų psichologinio smurto (įskaitant mobingo) atpažinimo ir kitų emocinių kompetencijų ugdymas“. Mokymus vedė teisininkas lektorius Vidas Patackas.
Mokymų tikslas – padėti darbuotojams aiškiai ir tiksliai suprasti galimas smurto ir priekabiavimo apraiškas, atpažinti jų požymius bei žinoti teisinės gynybos būdus. Siekiama sukurti tokią darbo aplinką, kurioje kiekvienas darbuotojas nepatirtų priešiškų, neetiškų, žeminančių, agresyvių, užgaulių, įžeidžiančių veiksmų, kuriais kėsinamasi į orumą, fizinį ar psichologinį neliečiamumą, ar kuriais siekiama darbuotoją įbauginti, sumenkinti ar įstumti į bejėgę padėtį.
Mokymų metu suteikta žinių ir praktinių įgūdžių apie psichologinio smurto sampratą, požymius, priežastis, pasekmes. Darbuotojai motyvuoti kurti ir palaikyti įstaigoje nepalankią psichologinio smurto (įskaitant mobingo) aplinką, laikytis etikos ir elgesio kodeksų, pranešti apie psichologinį smurtą (įskaitant mobingą).
Mikroklimatą, aplinką, kurioje dirbame, santykį su kolegomis, pacientais ir kitais aplinkiniais, kuriame mes patys. Turėdami žinių ir praktinių įgūdžių, apie smurto ir priekabiavimo, mobingo užuomazgas, nesudarysime sąlygų jam atsirasti. Būsime atsakingi už savo ir pastebėsime kitų tinkamą ar netinkamą elgesį.
Naudinga informacija:
https://socmin.lrv.lt/lt/naujienos/mobingas-darbe-kaip-ji-atpazinti